Impotencja jest chorobą uleczalną i może mieć różne podłoża, zarówno somatyczne jak i psychogenne. Impotencja bardzo często powoduje rozpad związku, czego można uniknąć jeśli tylko pojawi się chęć leczenia tego schorzenia.
Objawy impotencji
Głównym i najczęstszym objawem impotencji jest brak erekcji i ejakulacji, pomimo podniecenia seksualnego. Problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu są najbardziej charakterystyczne dla impotencji. Oprócz tego może także wystąpić przedwczesny wytrysk czy brak orgazmu. Objawy impotencji można podzielić na łagodne, umiarkowane oraz ciężkie. Do łagodnych objawów należy przede wszystkim przedwczesny wytrysk, jednak nie zawsze musi on być przyczyną impotencji. Przedwczesny wytrysk jest także charakterystyczny dla osób, które nie uprawiały seksu przez długi czas lub u osób młodych, które dopiero zaczęły życie seksualne. Umiarkowany przebieg impotencji charakteryzuje się występowaniem tzw. wzowdu częściowego, przy którym dochodzi do wzwodu tylko na chwilę i nie pojawia się zaspokojenie seksualne. Ciężki stopień choroby objawia się niemożnością osiągnięcia satysfakcji seksualnej poprzez brak erekcji. Zdarza się, że mężczyzna jest w stanie współżyć, jednak nie odczuwa przy tym żadnej przyjemności. Czasem pojawia się też całkowity brak wzwodu, nawet przy długiej stymulacji.
Psychiczny problem
Impotencja może być powodowana czynnikami psychogennymi. Często skutkiem impotencji są zaburzenia psychiczne. Chorzy cierpiący na depresję, zaburzenia lękowe, mają obniżone poczucie wartości, czasem pojawiają się także myśli samobójcze. Dochodzi do skrajnej nieśmiałości i odczuwania kompleksów. Impotencja objawia się także spadkiem popędu seksualnego lub nawet całkowitym brakiem zainteresowania seksem. Często pojawia się także słaby wytrysk bez ciśnienia lub tzw. wytrysk miękki, kiedy dochodzi do wytrysku, ale niemożliwe jest pełne odbycie stosunku seksualnego.
Aleksandra Socha
Zobacz również opis choroby: Impotencja
Bolesny wytrysk nasienia
Ból podczas wytrysku nasienia może być spowodowany infekcjami, np. cewki moczowej, jak również infekcjami przenoszonymi drogą płciową, lub też innymi zaburzeniami urologicznymi. Często jest to związane z chorobami prostaty lub stwardnieniem ciał jamistych prącia. Bolesne wytryski pojawić się mogą również z powodu zbyt intensywnego... czytaj więcej
Skrócony lub niepełny wzwód lub brak wzwodu mimo podniecenia
Problemy z erekcją mogą być objawem chorób związanych z ukaldem krążenia, być powikłaniem cukrzycy lub chorób neurologicznych. Skrócony i nepełny wzwód lub brak wzwodu może mieć również swoje źródło w problemach emocjonalnych. Kiedy wzwód prącia nie jest wystarczący, mimo podniecenia seksualnego, warto przyjrzeć się lekom, ... czytaj więcej
Brak komentarzy