Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy andropauzy

Andropauza jest odpowiednikiem kobiecej menopauzy. Andropauza jest zespołem objawów związanych ze stopniowym starzeniem się organizmu mężczyzny oraz z powstającymi zaburzeniami hormonalnymi. Głównym czynnikiem powodującym to klimakterium jest spadek poziomu testosteronu, jednego z najważniejszych hormonów u mężczyzn.

Zobacz również opis choroby: Andropauza

Andropauza pojawia się głównie po 50 roku życia, kiedy to zaburzeniu ulega praca jąder, odpowiedzialnych za produkcją testosteronu. U mężczyzny, w odróżnieniu od kobiety nie można dokładnie stwierdzić momentu rozpoczęcia tego stanu.

Dominującymi objawami andropauzy są zaburzenia w sferze życia płciowego. Popęd płciowy ulega zmniejszeniu, rozwija się impotencja, zmniejsza się siła wytrysku oraz objętość ejakulatu. Problemy z erekcją ma co czwarty mężczyzna po 50 roku życia, co często jest przyczyną depresji, zmniejszenia poczucia własnej wartości.

Nieudane próby współżycia, w konsekwencji często prowadzą do przykrych reakcji ze strony partnerki. W końcu mogą prowadzić do całkowitej rezygnacji z życia seksualnego i w efekcie do problemów w życiu rodzinnym.  

Pozostałe objawy andropauzy:
 • zmniejszenie się odporności psychicznej
 • problemy z koncentracją
 • zmienność nastrojów
 • skłonność do depresji
 • utrata masy ciała
 • spadek aktywności fizycznej
 • zaburzenia pamięci i snu
 • pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu
 • uderzenia gorąca
 • wzrost masy tłuszczu
 • uczucie zmęczenia.

Zmiany hormonalne mogą również prowadzić do powstawania miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy. Mężczyźni w okresie menopauzy są ponad 2 - krotnie bardziej narażeni na złamanie kręgosłupa lub stawów biodrowych.

Zobacz również opis choroby: Andropauza

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Inauguracja akcji edukacyjnej "Hormony - nasz wspólny temat"

14 kwietnia br. w warszawskiej restauracji AleGloria odbyła się uroczysta inauguracja cyklu edukacyjnego ?Hormony - nasz wspólny temat?. W ramach akcji zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla kobiet poświęcone m.in. niecodziennym metodom antykoncepcji oraz metodom menopauzalnej terapii hormonalnej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

ANDROPAUZA. MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ! *****

MOTTO: MĘŻCZYŹNI W ANDROPAUZIE MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z POŻYWIENIA. ***** ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM J...

15-02-2014 13:54

~Adam KOBUS, Łódź

zglaszam błąd

w ostatnim akapicie pisze że mężczyźni w okresie MENOPAUZY ! powinno być ANDROPAUZY....

08-10-2011 11:52

~dominika

Dodaj komentarz

Gorący temat

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Podwójne widzenie - przyczyny, objawy, leczenie

Sprawdź czy z Twoim układem nerwowym jest wszystko w porządku »

Artykuły

Tagi

Najnowsze objawy