Objawy chorób

Znajdź objaw choroby:

Wybierz literę rozpoczynającą nazwę choroby której objawów szukasz:

Objawy andropauzy

Andropauza jest odpowiednikiem kobiecej menopauzy. Andropauza jest zespołem objawów związanych ze stopniowym starzeniem się organizmu mężczyzny oraz z powstającymi zaburzeniami hormonalnymi. Głównym czynnikiem powodującym to klimakterium jest spadek poziomu testosteronu, jednego z najważniejszych hormonów u mężczyzn.

Zobacz również opis choroby: Andropauza

Andropauza pojawia się głównie po 50 roku życia, kiedy to zaburzeniu ulega praca jąder, odpowiedzialnych za produkcją testosteronu. U mężczyzny, w odróżnieniu od kobiety nie można dokładnie stwierdzić momentu rozpoczęcia tego stanu.

Dominującymi objawami andropauzy są zaburzenia w sferze życia płciowego. Popęd płciowy ulega zmniejszeniu, rozwija się impotencja, zmniejsza się siła wytrysku oraz objętość ejakulatu. Problemy z erekcją ma co czwarty mężczyzna po 50 roku życia, co często jest przyczyną depresji, zmniejszenia poczucia własnej wartości.

Nieudane próby współżycia, w konsekwencji często prowadzą do przykrych reakcji ze strony partnerki. W końcu mogą prowadzić do całkowitej rezygnacji z życia seksualnego i w efekcie do problemów w życiu rodzinnym.  

Pozostałe objawy andropauzy:
 • zmniejszenie się odporności psychicznej
 • problemy z koncentracją
 • zmienność nastrojów
 • skłonność do depresji
 • utrata masy ciała
 • spadek aktywności fizycznej
 • zaburzenia pamięci i snu
 • pojawiają się kłopoty z oddawaniem moczu
 • uderzenia gorąca
 • wzrost masy tłuszczu
 • uczucie zmęczenia.

Zmiany hormonalne mogą również prowadzić do powstawania miażdżycy, nadciśnienia i osteoporozy. Mężczyźni w okresie menopauzy są ponad 2 - krotnie bardziej narażeni na złamanie kręgosłupa lub stawów biodrowych.

Zobacz również opis choroby: Andropauza

Terapia kognitywna zwalcza depresję związaną z menopauzą

Psychoterapia i techniki mindfullness mogą pomóc kobietom zmagającym się z depresją związaną z menopauzą, twierdzą badacze. Do tej pory za mało badań skupiało się na alternatywnych metodach walki z depresją. Jak dodają badacze, nie wszystkie kobiety chcą leczyć ją farmakologicznie.... czytaj więcej

Inauguracja akcji edukacyjnej "Hormony - nasz wspólny temat"

14 kwietnia br. w warszawskiej restauracji AleGloria odbyła się uroczysta inauguracja cyklu edukacyjnego ?Hormony - nasz wspólny temat?. W ramach akcji zorganizowane zostaną warsztaty edukacyjne dla kobiet poświęcone m.in. niecodziennym metodom antykoncepcji oraz metodom menopauzalnej terapii hormonalnej.... czytaj więcej

Dodaj komentarz

ANDROPAUZA. MOŻNA Z NIĄ ŻYĆ! *****

MOTTO: MĘŻCZYŹNI W ANDROPAUZIE MUSZĄ MIEĆ ENERGIĘ, NAJLEPIEJ Z POŻYWIENIA. ***** ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM J...

15-02-2014 13:54

~Adam KOBUS, Łódź

zglaszam błąd

w ostatnim akapicie pisze że mężczyźni w okresie MENOPAUZY ! powinno być ANDROPAUZY....

08-10-2011 11:52

~dominika

Dodaj komentarz

Gorący temat

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Ból stawów lub ich okolicy. To Może być choroba reumatyczna

Zobacz jakie sa najczęstsze objawy chorób reumatycznych »

Najnowsze objawy

Tagi

Aktualności